Parayleisurheilun SM-kilpailut

Salon Vilpas, Suomen Paralympiakomitea ja Suomen Urheiluliitto järjestävät yleisurheilun SM-kilpailut näkö-, liikunta-, kuulo- ja kehitysvammaisille urheilijoille sekä elinsiirtourheilijoille 2.–3. heinäkuuta 2022 Salon Urheilupuistossa. Kilpailut ovat osa SM-viikkoa. Lauantaina 2.7. kilpailut alkavat klo 11.30 ja sunnuntaina 3.7. klo 10.30

Kilpailuluokat- ja sarjat: liikunta-, näkö-, kuulo- ja kehitysvammaisten luokat: M/N, M/N19, M/N50 ja elinsiirtourheilijoiden ikäluokat M/N19, M/N20–39, M/N40–49, M/N50–59, M/N60.

Osallistumisoikeus: luokitellut liikunta- ja näkövammaiset urheilijat (luokitus kansallisten/kansainvälisten luokitusten mukaan), kehitysvammaiset urheilijat (oma luokkansa down-urheilijoille sekä muille kehitysvammaisille urheilijoille), kuulovammaiset urheilijat (kuulonalenema 55db tai enemmän) sekä elinsiirron saaneet tai dialyysissä olevat urheilijat. Avoimeen luokkaan voivat osallistua luokittelemattomat liikuntavammaiset (pysty- ja tuoliluokka) ja näkövammaiset urheilijat. Luokkia voidaan yhdistää, mikäli osallistujia on vähemmän kuin kolme. Urheilijalta ei vielä tämän vuoden SM-kilpailuissa vaadita yleisurheilulisenssiä (katso kohta Ilmoittautumiset), mutta urheilijan on edustettava joko SUL:n, Paralympiakomitean tai SKUL:n jäsenseuraa tai -yhdistystä. Ensimmäistä kertaa kisoihin osallistuvan urheilijan kohdalla vaatimuksesta jäsenseuraan kuulumisesta voidaan tapauskohtaisesti joustaa.

Lajit:

Huom! Voit ilmoittautua maksimissaan kolmeen (3) lajiin kilpailupäivää kohden.

  • La 2.7.: 100m, 400m, 1500m, korkeushyppy, keilanheitto (liikuntavammaisten tuoliluokat F31–32, F51 ja avoin tuoliluokka), pallonheitto (elinsiirtourheilijat), keihäänheitto
  • Su 3.7.: 200m, 800m, 5000m, 3000m kävely (naiset), 5000m kävely (miehet), pituushyppy, kuulantyöntö, kiekonheitto

Aikataulu

Lauantai 2.7.

11.30 Pallonheitto (elinsiirtourheilijat)

Suomen ennätykset

  • M50–59: 58,48 Arto Aho, Kangasala 17.8.2019
  • M60+: 64,50 Arto Aho, Jyväskylä 7.8.2021

Osallistujat

  • Jarmo Leväinen, Kenttäurheilijat-58 – E M50–59
  • Arto Aho, Syke – E M60+ (PB 64,50)

12.00 Keihäänheitto (tuoli) (600g)

Suomen ennätykset

  • N F34: 19,58 Marjaana Heikkinen, Lapinlahti 28.7.2018
  • M F34: 27,28 Tuomas Manni, Lohja 30.7.2021
  • M F56: 32,16 Aleksi Kirjonen, Pihtipudas 29.6.2013
  • M F57: 32,16 Aleksi Kirjonen (F56), Pihtipudas 29.6.2013

Kauden kärkitulokset

  • N F34: 18,28 Marjaana Heikkinen, Pariisi, Ranska 9.6.
  • M F34: 25,41 Tuomas Manni, Kuortane 18.6.
  • M F56: 19,35 Eemeli Ruusunen, Kuortane 18.6.
  • M F57: 23,34 Pasi Heikkilä, Lahti 25.5.

Osallistujat

  • Eemeli Ruusunen, Turunseudun Kenttäurheilijat – M F56–57 (F56) (PB 19,35)
  • Pasi Heikkilä, Turunseudun Kenttäurheilijat – M F56–57 (F57) (PB 26,70)
  • Marjaana Heikkinen, Siilinjärven Ponnistus – N F34 (PB 19,58 EE)
  • Tuomas Manni, Länsi-Uudenmaan Urheilijat – M F34 (PB 27,28)

12.00 100m ratakelaus, alkuerä 1

Suomen ennätykset

  • M T53: 16,89 Rauno Saunavaara, Tampere 2012
  • M T54: 13,59 Leo-Pekka Tähti, Ibach, Sveitsi 21.5.2008

Kauden kärkitulokset

  • M T54: 13,92 Leo-Pekka Tähti, Nottwil, Sveitsi 29.5.

Osallistujat

  • 3 Henry Sundblom, Turun Urheiluliitto – M T53–54 (T53) (PB 19,40)
  • 4 Niko Ristiranta, Kuusankosken Kisa – M T53–54 (T54) (PB 15,56)
  • 5 Tuomo Himanka, Oulun Pyrintö – M T53–54 (T54) (PB 15,07)

12.05 100m ratakelaus, alkuerä 2

Suomen ennätykset

  • M T34: 15,46 Henry Manni, Rio de Janeiro, Brasilia 12.9.2016,
  • M T54: 13,59 Leo-Pekka Tähti, Ibach, Sveitsi 21.5.2008
  • N T54: 15,64 Amanda Kotaja, Arbon, Sveitsi 4.6.2015

Kauden kärkitulokset

  • M T34: 15,48 Henry Manni, Nottwil, Sveitsi 28.5.
  • M T54: 13,92 Leo-Pekka Tähti, Nottwil, Sveitsi 29.5.
  • N T54: 15,78 Amanda Kotaja, Nottwil, Sveitsi 28.5.

Osallistujat

  • 2 Henry Manni, Länsi-Uudenmaan Urheilijat – M T34 (PB 15,46)
  • 3 Esa-Pekka Mattila, Espoon Tapiot – M T53–54 (T54) (PB 14,18)
  • 4 Leo-Pekka Tähti, Porin Tarmo – M T53–54 (T54) (PB 13,59)
  • 5 Amanda Kotaja, Vampulan Urheilijat – N T54 (PB 15,64)

12.10 100m N pysty

Suomen ennätykset

  • N T12: 13,26 Ronja Oja (T11), Helsinki 9.6.2018
  • N T20: 14,28 Noora Koponen, Seinäjoki 3.9.2011
  • N T21: 20,49 Roosa Kukkumäki, Turku 29.8.2020

Kauden kärkitulokset

  • N T12: 13,81 Iida Lounela, Pariisi, Ranska 9.6.
  • N T21: 20,52 Veera Luhtanen, Mlada Boleslav, Tshekki 22.6.

Osallistujat

  • 2 Meri-Tuuli Kanerva, Turunseudun Kenttäurheilijat – N T20 (PB 16,23)
  • 3 Roosa Kukkumäki, Kankaanpään Seudun Leisku – N T21 (PB 20,49)
  • 4 Veera Luhtanen, Jalasjärven Jalas – N T21 (PB 20,52)
  • 5 Pia Väliaho, Jyväskylän Kenttäurheilijat – N T12

12.15 100m N pysty

Suomen ennätykset

  • N T38: 14,52 Vilma Berg, Bydgoszcz, Puola 2.6.2021
  • N 19 E: 16,75 Alina Nyholm, Newcastle, Iso-Britannia 23.8.2019

Kauden kärkitulokset

  • N T38: 14,71 Vilma Berg, Pariisi, Ranska 9.6.

Osallistujat

  • 3 Katri Suhonen, Jyväskylän Kenttäurheilijat/Hippoksen Maratonkerho – N T46
  • 4 Vilma Berg, Helsingin Kisa-Veikot – N T38 (PB 14,52)
  • 5 Alina Nyholm, Turunseudun Kenttäurheilijat – N19 E

12.20 100m T21 pysty

Suomen ennätys

  • M T21: 14,30 Eliel Nikkola, Tampere 26.7.2019

Kauden kärkitulos

  • M T21: 14,77 Eliel Nikkola, Mlada Boleslav, Tshekki 21.6.

Osallistujat 

  • 2 Jani Töyrylä, Iitin Pyrintö – M T21 (PB 15,12)
  • 3 Veeti Mustalahti, Seinäjoen Seudun Urheilijat – M T21
  • 4 Eliel Nikkola, Vehmaisten Urheilijat – M T21 (PB 14,30)
  • 5 Juho Oksman, Karhulan Katajaiset – M T21
  • 6 Elmeri Siirilä, Vetelin Urheilijat – M19 T21

12.20 100m M T20 pysty

Suomen ennätys

  • M T20: 11,86 Felipe Kylmänen, Turku 4.8.2020

Kauden kärkitulos

  • M T20: 14,30 Aku Hyvärinen, Kolding, Tanska 21.5.

Osallistujat

  • 3 Marko Ruotsalainen, Oulaisten Huima – M T20
  • 4 Aku Hyvärinen, Kuusankosken Kisa – M T20
  • 5 Tuomo Ringman, Seinäjoen Seudun Urheilijat – M T20 (PB 14,46)

12.30 100m M pysty

Suomen ennätykset

  • M T37: 12,70 Eetu Kuisma, Turku 29.8.2020
  • M 50–59 E: 18,13 Reijo Hilli, Apeldoorn, Hollanti 2012

Kauden kärkitulos

  • M T37: 12,95 Eetu Kuisma, Pariisi, Ranska 9.6.

Osallistujat

  • 2 Jarmo Leväinen, Kenttäurheilijat-58 – M50–59 E
  • 3 Antti Alitalo, Noormarkun Nopsa – M T37–38 (T37)
  • 4 Jimi Huovinen – M19 näkövammaiset avoin

12.35 100m M pysty

Suomen ennätykset

M T37: 12,70 Eetu Kuisma, Turku 29.8.2020
M T38: 12,70 Eetu Kuisma (T37), Turku 29.8.2020
M T46: 11,71 Mattias Asp, Vaasa 13.6.2019

Kauden kärkitulos

M T37: 12,95 Eetu Kuisma, Pariisi, Ranska 9.6.

Osallistujat

  • 2 Eetu Kuisma, Turunseudun Kenttäurheilijat – M T37–38 (T37) (PB 12,70)
  • 3 Mattias Asp, Vasa IS – M T46 (PB 11,71)
  • 4 Antti Hovi, Turunseudun Kenttäurheilijat – M T37–38 (T38)
  • 5 Juha Julmala, Kuortaneen Kunto – M T37–38 (T37)

13.00 Keihäs (pysty) M/N

Suomen ennätykset

  • M F12: 50,91 Eero Hulanmäki, Madrid Espanja 22.7.1998
  • M F20: 47,23 Jani Tissari, Pihtipudas 1.7.2010
  • M F21: 36,52 Veeti Mustalahti, Alavus 5.9.2021
  • M F37: 44,36 Antti Mäkinen (F36), Soul, Etelä-Korea 1988
  • M F63: 43,20 Kai Vilén, Kälviä 1995
  • M50–59 E: 41,51 Teijo Hietanen, Vantaa 16.7.2016
  • M60+ E: 31,01 Tapio Aikio, Krakova, Puola 22.8.2014
  • N F12: 26,02 Merja Vähämaa, Göteborg, Ruotsi 14.8.1986
  • N F20: 28,90 Kirsi Hokkanen, Kangasniemi 26.5.2005
  • N F21: 10,53 Roosa Kukkumäki, Parkano 5.6.2022

Kauden kärkitulokset

  • M F21: 35,37 Veeti Mustalahti, Mlada Boleslav, Tshekki 21.6.
  • N F21: 10,53 Roosa Kukkumäki, Parkano 5.6.

Osallistujat

  • Hannu Tallqvist, Nummela – M F20 (800g)
  • Jarmo Leväinen, Kenttäurheilijat-58 – M50–59 E (600g)
  • Pentti Takala, Helsingin Invalidien Yhdistys – M50 F64 (800g)
  • Marko Ruotsalainen, Oulaisten Huima – M F20 (800g)
  • Jani Töyrylä, Iitin Pyrintö – M F21 (600g) (PB 31,61)
  • Veeti Mustalahti, Seinäjoen Seudun Urheilijat – M F21 (600g) (PB 36,52)
  • Johannes Hyvärinen, Jyväskylän Kenttäurheilijat – M avoin (800g)
  • Arto Aho, Syke – M60+ E (600g) (PB 29,60)
  • Jari Linnavuori, Turunseudun Kenttäurheilijat – M F12 (800g)
  • Juha Julmala, Kuortaneen Kunto – M F37 (600g)
  • Elmeri Siirilä, Vetelin Urheilijat – M19 F21 (600g)
  • Felix Adje – M F63 (800g)
  • Roosa Kukkumäki, Kankaanpään Seudun Leisku – N F21 (400g) (PB 10,53)
  • Meri-Tuuli Kanerva, Turunseudun Kenttäurheilijat – N F20 (600g)
  • Pia Väliaho, Jyväskylän Kenttäurheilijat – N F12 (600g)
  • Veera Luhtanen, Jalasjärven Jalas – N19 F21 (400g)

13.00 100m ratakelaus, finaali

Suomen ennätykset

  • M T53: 16,89 Rauno Saunavaara, Tampere 2012
  • M T54: 13,59 Leo-Pekka Tähti, Ibach, Sveitsi 21.5.2008

Kauden kärkitulokset

  • M T54: 13,92 Leo-Pekka Tähti, Nottwil, Sveitsi 29.5.

Osallistujat

  • 3 Henry Sundblom, Turun Urheiluliitto – M T53–54 (T53) (PB 19,40)
  • 4 Niko Ristiranta, Kuusankosken Kisa – M T53–54 (T54) (PB 15,56)
  • 5 Tuomo Himanka, Oulun Pyrintö – M T53–54 (T54) (PB 15,07)

13.05 100m ratakelaus, finaali

Suomen ennätykset

  • M T34: 15,46 Henry Manni, Rio de Janeiro, Brasilia 12.9.2016,
  • M T54: 13,59 Leo-Pekka Tähti, Ibach, Sveitsi 21.5.2008
  • N T54: 15,64 Amanda Kotaja, Arbon, Sveitsi 4.6.2015

Kauden kärkitulokset

  • M T34: 15,48 Henry Manni, Nottwil, Sveitsi 28.5.
  • M T54: 13,92 Leo-Pekka Tähti, Nottwil, Sveitsi 29.5.
  • N T54: 15,78 Amanda Kotaja, Nottwil, Sveitsi 28.5.

Osallistujat

  • 2 Henry Manni, Länsi-Uudenmaan Urheilijat – M T34 (PB 15,46)
  • 3 Esa-Pekka Mattila, Espoon Tapiot – M T53–54 (T54) (PB 14,18)
  • 4 Leo-Pekka Tähti, Porin Tarmo – M T53–54 (T54) (PB 13,59)
  • 5 Amanda Kotaja, Vampulan Urheilijat – N T54 (PB 15,64)

14.15 400m N pysty

Suomen ennätykset

  • N T20: 1.12,83 Noora Koponen, Jyväskylä 7.8.2021
  • N T38: 1.09,68 Vilma Berg, Bydgoszcz, Puola 4.6.2021

Kauden kärkitulos

  • N T38: 1.11,74 Vilma Berg, Helsinki 21.6.

Osallistujat

  • 2 Meri-Tuuli Kanerva, Turunseudun Kenttäurheilijat – N T20
  • 3 Katri Suhonen, Jyväskylän Kenttäurheilijat/Hippoksen Maratonkerho – N T46
  • 4 Vilma Berg, Helsingin Kisa-Veikot – N T38 (PB 1.09,68)

14.25 400m M pysty

Suomen ennätykset

  • M T20: 54,58 Jukka Jämsen, Sevilla, Espanja 16.9.1999
  • M T37: 58,2 (käsiaika) Heikki Lehikoinen, Kuusankoski 5.8.1989
  • M T38: 58,2 (käsiaika) (T37) Heikki Lehikoinen, Kuusankoski 5.8.1989

Kauden kärkitulos

  • M T20: 1.08,20 Aku Hyvärinen, Kolding, Tanska 21.5.

Osallistujat

  • 1 Jimi Huovinen – M19 näkövammaiset avoin
  • 2 Aku Hyvärinen, Kuusankosken Kisa – M T20
  • 3 Marko Ruotsalainen, Oulaisten Huima – M T20
  • 4 Eetu Kuisma, Turunseudun Kenttäurheilijat – M T37–38 (T37)
  • 5 Antti Hovi, Turunseudun Kenttäurheilijat – M T37–38 (T38)
  • 6 Elmeri Siirilä, Vetelin Urheilijat – M19 T21

14.30 Korkeus M/N

Suomen ennätykset

  • N T12: 93 Kirsti Pennanen (T11), Mikkeli 2.8.1980
  • M T20: 155 Jarmo Liukkonen, Helsinki 24.8.1991 ja Mikko Rovio, Pieksämäki 9.6.1996
  • M T21: 120 Veeti Mustalahti, Nastola 17.1.2015
  • M50–59 E: 155 Tommi Vuoristo, Malaga, Espanja 1.7.2017

Osallistujat

  • Pia Väliaho, Jyväskylän Kenttäurheilijat – N T12
  • Veeti Mustalahti, Seinäjoen Seudun Urheilijat – M T21
  • Tuomo Ringman, Seinäjoen Seudun Urheilijat – M T20 (PB 120)
  • Aku Hyvärinen, Kuusankosken Kisa – M T20
  • Pentti Takala, Helsingin Invalidien Yhdistys – M50 T64 (PB 138)
  • Kimmo Mustonen, Turunseudun Kenttäurheilijat – M50–59 E

14.35 400m ratakelaus, erä 1

Suomen ennätykset

  • M T53: 1.09,71 Matti Leinonen, Soul, Etelä-Korea 1988
  • M T54: 46,73 Leo-Pekka Tähti, Berliini, Saksa 22.8.2018

Kauden kärkitulokset

  • M T53: 1.10,39 Henry Sundblom, Turku 14.6.
  • M T54: 47,60 Leo-Pekka Tähti, Nottwil, Sveitsi 29.5.

Osallistujat

  • 3 Henry Sundblom, Turun Urheiluliitto – M T53–54 (T53) (PB 1.08,97)
  • 4 Tuomo Himanka, Oulun Pyrintö – M T54–54 (T54) (PB 55,16)
  • 5 Niko Ristiranta, Kuusankosken Kisa – M T53–54 (T54) (PB 54,50)

14.45 400m ratakelaus, erä 2

Suomen ennätykset

  • M T34: 51,38 Henry Manni, Arbon, Sveitsi 1.6.2019
  • M T54: 46,73 Leo-Pekka Tähti, Berliini, Saksa 22.8.2018
  • N T54: 56,29 Amanda Kotaja, Joensuu 14.7.2021

Kauden kärkitulokset

  • M T34: 52,38 Henry Manni, Nottwil, Sveitsi 27.5.
  • M T54: 47,60 Leo-Pekka Tähti, Nottwil, Sveitsi 29.5.
  • N T54: 56,67 Amanda Kotaja, Pariisi, Ranska 10.6.

Osallistujat

  • 2 Amanda Kotaja, Vampulan Urheilijat – N T54 (PB 56,29)
  • 3 Henry Manni, Länsi-Uudenmaan Urheilijat – M T34 (PB 51,38)
  • 4 Leo-Pekka Tähti, Porin Tarmo – M T53–54 (T54) (PB 46,73)
  • 5 Esa-Pekka Mattila, Espoon Tapiot – M T53–54 (T54) (PB 49,73)

15.00 1500m M pysty

Suomen ennätykset

  • M T20: 4.36,16 Jarmo Sarhola, Madrid, Espanja 13.–20.9.1992
  • M T37: 4.30,50 Heikki Lehikoinen, Mikkeli 29.6.1991

Osallistujat

  • Ville Pere, Nokian Urheilijat – M T20
  • Juha Julmala, Kuortaneen Kunto – M T37

Sunnuntai 3.7.

10.30 Kuula (tuoli) M

Suomen ennätykset

  • M F34: 8,88 Tuomas Manni, Turku 29.8.2020
  • M F56: 13,13 Aleksi Kirjonen, Lahti 14.6.2015
  • M F57: 13,13 Aleksi Kirjonen (F56), Lahti 14.6.2015
  • N F55: 4,53 Niina Seppälä (F54), Nastola 21.1.2017

Osallistujat

  • Pasi Heikkilä, Turunseudun Kenttäurheilijat – M F56–57 (F57) (4kg)
  • Eemeli Ruusunen, Turunseudun Kenttäurheilijat – M F56–57 (F56) (4kg)
  • Tuomas Manni, Länsi-Uudenmaan Urheilijat – M F34 (4kg)
  • Nette Kiviranta – N F55 (3kg)

10.30 Kuula (pysty) M/N

Suomen ennätykset

  • M F11: 12,01 Petteri Peitso, Ikaalinen 27.8.2019
  • M F12: 12,98 Jorma Laitinen, Zürich, Sveitsi 1989
  • M F20: 11,81 Ville Seppänen, Vammala 9.9.2006
  • M F21: 9,96 Joonas Elo, Nastola 17.1.2015
  • M F37: 10,55 Antti Mäkinen (F36), Kälviä 28.6.1993
  • M F63: 12,61 Mika Markkanen, Jyväskylä 14.1.1996
  • M40–49 E: 15,42 Teijo Hietanen, Växjö, Ruotsi 2010
  • M50–59 E: 14,13 Teijo Hietanen, Jyväskylä 7.8.2021
  • M60+ E: 14,06 Tapio Aikio, Krakova, Puola 21.8.2014
  • N F12: 10,59 Heini Föhr, Leppävirta 14.5.2006
  • N F20: 10,41 Marja-Leena Häkkänen, Espoo 5.8.2006
  • N F21: 4,94 Roosa Kukkumäki, Parkano 5.6.2022

Kauden kärkitulokset

  • M F11: 11,06 Petteri Peitso, Seinäjoki 29.5.
  • M F21: 9,18 Veeti Mustalahti, Mlada Boleslav, Tshekki 22.6.
  • N F21: 4,94 Roosa Kukkumäki, Parkano 5.6.

Osallistujat

  • Hannu Tallqvist, Nummela – M F20 (7,26kg)
  • Pasi Mustajoki, Tampereen Pyrintö – M50–59 E (4kg)
  • Jarmo Leväinen, Kenttäurheilijat-58 – M50–59 E (4kg)
  • Felix Adje – M F63 (6kg)
  • Eliel Nikkola, Vehmaisten Urheilijat – M F21 (4kg)
  • Pentti Takala, Helsingin Invalidien Yhdistys – M50 F64 (6kg)
  • Aku Hyvärinen, Kuusankosken Kisa – M F20 (7,26kg)
  • Petri Huttunen, Korson Kaiku – M50 F11–13 (F13) (5kg)
  • Jani Töyrylä, Iitin Pyrintö – M F21 (4kg)
  • Oliver Patama, Turunseudun Kenttäurheilijat – M F21 (4kg)
  • Eros Hänninen, Jyväskylän Kenttäurheilijat – M19 F20 (6kg)
  • Unto Puosi, Eurajoki – M40–49 E (5kg)
  • Arto Aho, Syke – M60+ E (3kg)
  • Jari Linnavuori, Turunseudun Kenttäurheilijat M F11–12 (F12) (7,26kg)
  • Juha Julmala, Kuortaneen Kunto – M F37 (5kg)
  • Kari Laaksomaa, Tampereen seudun Näkövammaiset – M50 F11–13 (F11) (7,26kg)
  • Petteri Peitso, Seinäjoen Seudun Urheilijat – M F11–12 (F11) (7,26kg)
  • Elmeri Siirilä, Vetelin Urheilijat – M19 F21 (4kg)
  • Roosa Kukkumäki, Kankaanpään Seudun Leisku – N F21 (3kg)
  • Nea Tilli, Riihimäen Kisko – N19 F20 (4kg)
  • Veera Luhtanen, Jalasjärven Jalas – N19 F21 (3kg)
  • Pia Väliaho, Jyväskylän Kenttäurheilijat – N F12 (4kg)

11.00 200m ratakelaus M

Suomen ennätys

  • M T53: 32,65 Rauno Saunavaara, Kankaanpää 17.7.2011

Osallistuja

  • 4 Henry Sundblom, Turun Urheiluliitto – M T53

11.10 200m N pysty

Suomen ennätykset

  • N T20: 29,15 Noora Koponen, Espoo 6.8.2016
  • N T38: 30,46 Vilma Berg, Turku 30.8.2020

Kauden kärkitulos

  • N T20: 31,01 Noora Koponen, Malta 17.5.

Osallistujat

  • 2 Noora Koponen, Seinäjoen Seudun Urheilijat – N T20 (PB 29,15)
  • 3 Meri-Tuuli Kanerva, Turunseudun Kenttäurheilijat – N T20
  • 4 Vilma Berg, Helsingin Kisa-Veikot – N T38 (PB 30,46)
  • 5 Alina Nyholm, Turunseudun Kenttäurheilijat – N19 E

11.20 200m M T20–21 pysty

Suomen ennätykset

  • M T20: 24,94 Felipe Kylmänen, Turku 28.7.2020
  • M T21: 32,13 Samuel Jalo, Turku 30.8.2020

Kauden kärkitulos

  • M T21: 36,33 Juho Oksman, Mlada Boleslav, Tshekki 23.6.

Osallistujat

  • 2 Tuomo Ringman, Seinäjoen Seudun Urheilijat – M T20
  • 3 Eliel Nikkola, Vehmaisten Urheilijat – M T21
  • 4 Juho Oksman, Karhulan Katajaiset – M T21
  • 5 Aku Hyvärinen, Kuusankosken Kisa – M T20
  • 6 Jani Töyrylä, Iitin Pyrintö – M T21

11.30 200m M pysty

Suomen ennätykset

  • M T37: 26,27 Eetu Kuisma, Turku 28.7.2020
  • M T38: 26,27 Eetu Kuisma (T37), Turku 28.7.2020
  • M T46: 23,90 Mattias Asp, Kruunupyy 19.6.2019

Kauden kärkitulos

  • M T37: 26,40 Eetu Kuisma, Turku 22.6.
  • M T38: 26,77 Antti Hovi, Turku 22.6.

Osallistujat

  • 3 Antti Hovi, Turunseudun Kenttäurheilijat – M T37–38 (T38) (PB 26,77)
  • 4 Mattias Asp, Vasa IS – M T46 (PB 23,90)
  • 5 Eetu Kuisma, Turunseudun Kenttäurheilijat – M T37–38 (T37) (PB 26,27)

11.45 5000m N/M

Suomen ennätys

  • M T12: 15.36,21 Jari Gusev, Barcelona, Espanja 9.9.1992 

Osallistujat      

  • Katri Suhonen, Jyväskylän Kenttäurheilijat/Hippoksen Maratonkerho – N T46
  • Liina Nuoranne, Turun Urheiluliitto – N19 T37
  • Janne Matero, Turunseudun Kenttäurheilijat – M näkövammaiset avoin (PB: 19.14,42)
  • Jari Linnavuori, Turunseudun Kenttäurheilijat – M T12

11.45 5000m kävely

Suomen ennätykset

  • M T20: 34.37,49 Marko Ruotsalainen, Turku 30.8.2020
  • M60+ E: 33.56,50 Kaino Kiviaho, London, Kanada 2005

Osallistujat

  • Reino Luokkanen, Espoon Tapiot – M60+ E (PB 39.56,66)
  • Marko Ruotsalainen, Oulaisten Huima – M T20 (PB 34.37,49)
  • Petri Huttunen, Korson Kaiku – M50 T13
  • Ville Mäntynen, Tampereen Pyrintö – M T20

12.00 Kiekko (tuoli) M

Suomen ennätykset

  • M F34: 22,86 Tuomas Manni, Turku 30.8.2020
  • M F56: 31,41 Aleksi Kirjonen, Grosseto, Italia 10.6.2016
  • M F57: 31,41 Aleksi Kirjonen (F56), Grosseto, Italia 10.6.2016

Osallistujat

  • Pasi Heikkilä, Turunseudun Kenttäurheilijat – M F56–57 (F57) (1kg)
  • Eemeli Ruusunen, Turunseudun Kenttäurheilijat – M F56–57 (F56) (1kg)
  • Tuomas Manni, Länsi-Uudenmaan Urheilijat – M F34 (1kg)

12.15 Pituus N

Suomen ennätykset

  • N T12: 4,89 Iida Lounela, Pariisi, Ranska 9.6.2022
  • N T20: 4,51 Noora Koponen, Kirkkonummi 12.8.2017
  • N T21: 2,54 Roosa Kukkumäki, Kankaanpää 1.9.2020
  • N T38: 4,30 Vilma Berg, Bydgoszcz, Puola 4.6.2021

Kauden kärkitulokset

  • N T12: 4,89 Iida Lounela, Pariisi, Ranska 9.6.
  • N T20: 2,51 Nea Tilli, Malta 17.5.
  • N T21: 2,00 Roosa Kukkumäki, Mlada Boleslav, Tshekki 21.6.
  • N T38: 4,28 Vilma Berg, Pariisi, Ranska 10.6.

Osallistujat

  • Pia Väliaho, Jyväskylän Kenttäurheilijat – N T12
  • Veera Luhtanen, Jalasjärven Jalas – N19 T21
  • Meri-Tuuli Kanerva, Turunseudun Kenttäurheilijat – N T20
  • Nea Tilli, Riihimäen Kisko – N19 T20
  • Roosa Kukkumäki, Kankaanpään Seudun Leisku – N T21 (PB 2,54)
  • Vilma Berg, Helsingin Kisa-Veikot – N T38 (PB 4,30)

13.00 Kiekko (pysty) M/N

Suomen ennätykset

  • M F11: 38,64 Pekka Kujala, Mikkeli 3.8.1980
  • M F12: 40,45 Petteri Peitso, Seinäjoki 29.6.2010
  • M F20: 36,57 Joni Pajala, Liminka 16.6.2011
  • M F21: 21,77 Jani Töyrylä, Lieto 5.8.2018
  • M F37: 44,06 Timo Mustikkamaa, Iisalmi 30.8.2009
  • M40–49 E: 31,86 Teijo Hietanen, Pori 20.2.2010
  • M50–59 E: 44,49 Teijo Hietanen, Espoo 7.8.2016
  • M60+ E: 34,63 Tapio Aikio, Krakova, Puola 21.8.2014
  • N F12: 30,02 Tuula Hartikainen, Mäntyharju 12.6.1992

Kauden kärkitulos

  • M F21: 19,30 Jani Töyrylä, Mlada Boleslav, Tshekki 23.6.

Osallistujat

  • Jarmo Leväinen, Kenttäurheilijat-58 – M50–59 E (1kg)
  • Pentti Takala, Helsingin Invalidien Yhdistys – M50 F64 (1,5kg)
  • Marko Ruotsalainen, Oulaisten Huima – M F20 (2kg)
  • Petri Huttunen, Korson Kaiku – M50 F11–13 (F13) (1kg)
  • Jani Töyrylä, Iitin Pyrintö – M F21 (1kg) (PB 21,77)
  • Petteri Peitso, Seinäjoen Seudun Urheilijat – M F11–13 (F11) (2kg) (PB 36,27)
  • Timo Mustikkamaa, Tampereen Pyrintö – M F37 (1kg) (PB 44,06)
  • Kari Laaksomaa, Tampereen seudun Näkövammaiset – M50 F11–13 (F11) (1kg)
  • Juha Julmala, Kuortaneen Kunto – M F37 (1kg)
  • Unto Puosi, Eurajoki – M40–49 E (2kg)
  • Jari Linnavuori, Turunseudun Kenttäurheilijat – M F11–12 (2kg)
  • Arto Aho, Syke – M60+ E (1kg)
  • Anniina Lehtinen, Turunseudun Kenttäurheilijat – N F40 (750g)
  • Pia Väliaho, Jyväskylän Kenttäurheilijat – N F12 (1kg)

13.00 Pituus M

Suomen ennätykset

  • M T20: 5,90 Kauko Vilkkilä, Parainen 1978
  • M T21: 4,28 Eliel Nikkola, Gaia Portugali 15.10.2017

Kauden kärkitulokset

  • M T20: 4,54 Ville Mäntynen, Kolding, Tanska 21.5.
  • M T21: 4,12 Eliel Nikkola, Mlada Boleslav, Tshekki 21.6.

Osallistujat

  • Ville Mäntynen, Tampereen Pyrintö – M T20
  • Tuomo Ringman, Seinäjoen Seudun Urheilijat – M T20
  • Eliel Nikkola, Vehmaisten Urheilijat – M T21
  • Juho Oksman, Karhulan Katajaiset – M T21
  • Oliver Patama, Turunseudun Kenttäurheilijat – M T21
  • Aku Hyvärinen, Kuusankosken Kisa – M T20
  • Elmeri Siirilä, Vetelin Urheilijat – M19 T21

13.45 800m (pysty) M/N

Suomen ennätykset

  • N T20: 2.48,0 (käsiaika) Marjut Virkki, Vierumäki 26.8.1992
  • M T20: 2.05,0 (käsiaika) Antti Tiihonen, Ulvila 1984
  • M T37: 2.10,91 Heikki Lehikoinen, Kuopio 7.8.1993
  • M T38: 2.10,91 Heikki Lehikoinen (T37), Kuopio 7.8.1993

Osallistujat

  • 1 Noora Koponen, Seinäjoen Seudun Urheilijat – N T20
  • 2 Marko Ruotsalainen, Oulaisten Huima – M T20
  • 3 Aku Hyvärinen, Kuusankosken Kisa – M T20
  • 4 Ville Pere, Nokian Urheilijat – M T20
  • 5 Juha Julmala, Kuortaneen Kunto – M T37–38 (T37)
  • 6 Antti Hovi, Turunseudun Kenttäurheilijat – M T37–38 (T38)

 

Osallistumismaksu: 18 euroa/laji, maksetaan 19.6. mennessä Salon Vilppaan yleisurheilujaoston tilille: FI18 5410 6440 0118 64. Tiedoksi kilpailijan nimi ja PARA YU SM 2022. Jälki-ilmoittautumismaksu on 36 euroa/laji ja se tulee maksaa 26.6. mennessä samalle tilille.

Ilmoittautumiset 19.6. mennessä. Ilmoittautumisvaihtoehtoja on kaksi:

  1. Jos sinulla on SUL:n kilpailulisenssi, voit ilmoittautua SM-kilpailuihin Kilpailukalenteri.fi:n kautta. Vuodesta 2023 alkaen parayleisurheilijoiltakin tullaan vaatimaan SUL:n kilpailulisenssiä parayleisurheilun SM-kilpailuihin osallistuakseen. Vuoden 2022 osalta lisenssin hankkiminen on suositeltavaa, mutta ei pakollista.
  2. Jos sinulle ei ole SUL:n kilpailulisenssiä, voit ilmoittautua SM-kilpailuihin sähköisellä ilmoittautumislomakkeella.

Ruokailu: SM-viikolla on tarjolla ruokailu kisapäivinä hintaan 11€. Webropolilla ilmoittautuessa voit ilmoittaa osallistumisestasi ruokailuun ilmoittautumislomakkeella. Kilpailukalenterin kautta ilmoittautuessasi laita erikseen viestiä halukkuudestasi osallistua ruokailuun sähköpostitse osoitteeseen Tämä sähköpostiosoite on suojattu spamboteilta. Tarvitset JavaScript-tuen nähdäksesi sen.. Kerro ruokailetko molempina päivinä vai vain toisena. Ilmoittautumiset ruokailuun osallistumisesta 19.6. mennessä

Lisätiedot: Suomen Paralympiakomitea, valmennuspäällikkö Tuomas Törrönen, puh. 050 408 6152, Tämä sähköpostiosoite on suojattu spamboteilta. Tarvitset JavaScript-tuen nähdäksesi sen.